Znečistenie pôdy
       

Pôda môže byť znečisťovaná :

  • z poľnohospodárskej činnosti - používanie pesticídov ( látky na ochranu rastlín), umelých hnojív, z veľkochovov dobytka
  • z inej činnosti - napríklad vplyvom kyslých dažďov dochádza k acidifikácii pôd, doprava poškodzuje a znečisťuje pôdu ťažkými kovmi, odpadové hospodárstvo znižuje estetickú hodnotu krajiny, atď.

    Z hľadiska pôdnych vlastností sú závažným znečisťovateľom pôdy pesticídy. Pesticídy sú výrobky chemického priemyslu, ktoré ničia niektoré škodlivé mikroorganizmy (napr. vírusy, baktérie, plesne a iné huby) živočíšnych škodcov (napr. škodlivý a obťažujúci hmyz a vyššie živočíchy) a buriny. Ťažisko spotreby pesticídov je v poľnohospodárstve, ale uplatňujú sa aj v lesnom hospodárstve, v humánnej a veterinárnej hygiene, pri ochrane dreva a plastov. Pesticídy sa vyznačujú výrazným biologickým účinkom. Mnohé z nich dokážu podstatne zmeniť druhové zloženie a životaschopnosť edafónu (zložitý súbor organizmov osídľujúcich pôdnu vrstvu) alebo vegetačného krytu. Nepríjemné je, že ak sa znečisťujúce látky dostatočne rýchlo nerozložia, môžu nepriaznivo ovplyvniť aj vlastnosti poľnohospodárskych produktov. Toto nebezpečenstvo je aktuálne najmä pri takých látkach, ktoré môžu rastliny prijať z pôdy koreňovým systémom.

    Kontaminujúce látky v pôde
    Kontaminanty, väčšinou ako heterogénne zmesi anorganických a organických látok sú posudzované z hľadiska pôvodu ako:
    Abiogénne prvky (a ich zlúčeniny) rizikového charakteru – Sb, Cr, F, Cd, Ni, Pb, Hg, V a As.
    Mikrobiogénne prvky a ich zlúčeniny v aktívnom nadbytku – B, Co, Mn, Cu, Mo a Zn.
    Makrobiogénne prvky a ich zlúčeniny v aktívnom nadbytku – N, P, K, Mg, S, Na, Cr.
    Indikátory rádioaktívneho znečistenia – Cs, Sr, Zr, I, U.
    Pesticídy na báze anorganickej i organickej.
    Organické látky – fenoly, polycyklické uhľovodíky, polychlórované bifenyly a i.
    Patogénne organizmy – vírusy, baktérie, huby